Zarówno grypa jak i przeziębienie, wywoływane są przez wirusy. Być może właśnie dlatego wiele osób uważa, że przeziębienie i grypa to ta sama choroba. Istnieją jednak istotne różnice między tymi infekcjami. Kto raz w życiu miał prawdziwą grypę, nigdy więcej nie pomyli jej z przeziębieniem.
Infekcja przeziębieniowa
Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych, która przebiega zwykle dość łagodnie. Choroba wywołana jest najczęściej przez rhinowirusy, które są dość łatwo przenoszone na osoby z otoczenia (drogą kropelkową – przez kichanie czy pokasływanie). Zaczyna się od niewielkiego nieżytu nosa i trwa przez kilka dni. Dodatkowo może pojawić się kaszel, nasilający się po położeniu do łóżka i nad ranem (prowokuje do niego spływająca do gardła wydzielina).
Dziecko w trakcie przeziębienia, nawet pomimo zatkanego nosa jest raczej aktywne – bawi się i uczestniczy w swoich codziennych aktywnościach. Temperatura jest umiarkowanie podwyższona, nie budzi niepokoju i najczęściej nie wymaga podawania leków. Obserwuje się tzw. stan podgorączkowy (37-37,5°C).
Przeziębienie jest łagodną chorobą, która sama się ogranicza. W trakcie takiej infekcji należy zadbać o nawodnienie dziecka i oczyszczanie nosa. Należy też pamiętać o higienie, aby ograniczyć ilość wirusa w otoczeniu. Powietrze w otoczeniu dziecka powinno być czyste (bez smogu, dymu tytoniowego), chłodne i lekko nawilżone, aby drogi oddechowe malucha lepiej funkcjonowały. Już po kilku dniach będzie można zaobserwować poprawę.
Grypa
Inaczej sprawa wygląda w przypadku grypy. To zupełnie inna jednostka chorobowa. Zaczyna się gwałtownie, dziecko wysoko gorączkuje – nawet do 40-41°C. Taki stan może utrzymywać się przez wiele dni. Pojawiają się bóle mięśni, stawów, gorszy apetyt, ból głowy i kaszel – suchy i silny, napadowy. O ile w przeziębieniu na pierwszy plan wysuwa się nieżyt nosa, w grypie widzimy ewidentnie złe samopoczucie dziecka, a przy tym obecny jest męczący kaszel.
Osłabienie występuje w początkowej, ostrej fazie choroby, ale może trwać nawet 2-3 tygodnie. W przebiegu grypy dochodzić może do powikłań: zapalenia uszu, zapalenia płuc, niewydolności krążenia.
Nie będziesz mieć wątpliwości, że należy się udać do lekarza, kiedy Twoje dziecko dopadnie grypa. To sytuacja odwrotna do przeziębienia, kiedy dziecko w miarę dobrze się czuje, jest aktywne, a objawy z dnia na dzień są mniej wyraźne. Stan twojego dziecka w trakcie infekcji wirusem grypy będzie Cię niepokoił. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem.
W sytuacji ciężkiego przebiegu choroby, lekarz może zdecydować o podaniu leku przeciwwirusowego. Dodatkowo konieczne będzie leczenie objawowe. Leki przeciwgorączkowe będą niezbędne, bo w przypadku grypy temperatura może być naprawdę wysoka i utrzymywać się przez wiele dni. Pamiętaj o odpowiednim dawkowaniu paracetamolu i ibuprofenu. Zawsze dawkujemy w przeliczeniu na kilogram masy ciała.
Jeśli pojawią się powikłania grypy np. w postaci zapalenia uszu, warto pamiętać o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym ibuprofenu. Najprawdopodobniej lekarz zaleci jego stosowanie w początkowej fazie infekcji ucha środkowego.
Dodatkowo pamiętaj o nawadnianiu i pozwól dziecku odpoczywać. Polegiwanie na kanapie lub w łóżku jest wskazane,więcej czytania i odpoczynku niż aktywności, na które zresztą większość dzieci nie będzie miała siły.
Jak widać przebieg grypy jest zdecydowanie cięższy, może być obarczony powikłaniami, a po dziecku widać, że bardzo źle się czuje. Przeziębione dziecko zwykle nie jest za bardzo przejęte swoją chorobą. Przed grypą można się uchronić dzięki szczepieniom (są rekomendowane po 6.miesiącu życia). W obu jednostkach chorobowych podstawowe zasady higieny zmniejszą nieco ryzyko zachorowania.
Autor: lek. Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
- Narodowy Program Ochrony Antybiotyków: Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016.
- antybiotyki.edu.pl
- szczepienia.info