Opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią. Jak po każdym szczepieniu, również po szczepieniach przeciw COVID-19, mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), które w większości przypadków są łagodne i przemijają w ciągu kilku dni.
SĄ TO NAJCZĘŚCIEJ:
ból, zaczerwienienie i obrzęk.
zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze, gorączka, nudności.
W łagodzeniu odczynu poszczepiennego pomocne może być:
przykładanie czystej, zimnej, mokrej gazy w miejscu wkłucia.
picie dużej ilości płynów, szczególnie w przypadku wystąpienia gorączki.
stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty, np. Ibum Express Forte (400 mg ibuprofenu).
Expressowa kapsułka zwalcza ból, gorączkę i stan zapalny
Kapsułka z płynnym Ibuprofenem
Działa do 8h
Jeśli przyjmujesz szczepionkę dwudawkową, objawy po przyjęciu drugiej dawki mogą być bardziej nasilone niż te, które wystąpiły po pierwszej dawce. Pamiętaj jednak, aby nie przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych profilaktycznie – jeszcze przed otrzymaniem szczepionki! Sięgnij po nie dopiero, kiedy objawy takie jak ból, czy gorączka wystąpią.
KIEDY SKONTAKOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM?
W większości przypadków wystąpienie bólu i gorączki po szczepieniu to normalna reakcja organizmu, wynikająca ze wzmożonej aktywności układu odpornościowego. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:
- zaczerwienienie oraz ból w miejscu wkłucia nasila się po 24 godzinach od podania szczepionki,
- w ciągu kilku dni od podania szczepionki objawy ogólnoustrojowe, np. bóle mięśniowe, dreszcze i gorączka nie mijają lub nasilają się.
IBUM EXPRESS, 400 mg, kapsułki miękkie. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 400 mg ibuprofenu (Ibuprofenum). Postać farmaceutyczna: kapsułka miękka. Wskazania do stosowania: Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego: bóle głowy (w tym także migreny), bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie. Bolesne miesiączkowanie. Stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy czynna lub nawracająca w wywiadzie, perforacja lub krwawienie, również występujące po zastosowaniu NLPZ. Ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek lub ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Nie stosować u osób, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) występowały w wywiadzie jakiekolwiek objawy alergii w postaci zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, skurczu oskrzeli lub astmy. III trymestr ciąży. Nie stosować ibuprofenu jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym inhibitorami COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Naczyniowo-mózgowe lub inne czynne krwawienie. Zaburzenia krzepnięcia (ibuprofen może wydłużać czas krwawienia), skaza krwotoczna. U pacjentów z ciężkim odwodnieniem (wywołanym wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów). Zaburzenia wytwarzania krwi o nieustalonym pochodzeniu, takie jak małopłytkowość. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
- Kapsułki IBUM zawierają ibuprofen w płynnej, rozpuszczonej i gotowej do wchłaniania formie
- Centers for Disease Control and Prevention: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/expect/after.html dostęp 07.07.21