Trzydniówka u dzieci – objawy i porady

Pani Redaktor,

chciałabym uzyskać fachową poradę dotyczącą trzydniowej gorączki. Niby tyle jest tego w internecie i mamy wypowiadają się na forach, ale nie wiem komu wierzyć… Jestem młodą mamą ośmiomiesięcznej Marysi i tak naprawdę dopiero teraz uczę się, jak zajmować się swoim dzieckiem. Nie miałam młodszego rodzeństwa ani w ogóle styczności z maluszkami, dlatego wszystko jest dla mnie nowe. Nowe i przerażające. Za każdym razem gdy coś się dzieje z Marysią, alarmuję moją mamę, ale mieszkamy daleko od siebie, więc porada na telefon mi nie wystarcza. Mój parter wie o dzieciach jeszcze mniej niż ja, a zbyt częste wydzwanianie do pediatry nie jest zbyt rozsądne… Może i jestem typową Matką Polką i panikuję zbyt często, co wyrzuca mi chłopak, ale nie chcę, żeby naszej córce się coś stało. On ma bardziej chłodne podejście. Piszę, bo naczytałam się ostatnio o trzydniówce i mam obawy, czy sobie poradzę z tą gorączką i czy ją w ogóle rozpoznam… Proszę mi powiedzieć, jak przeciwdziałać takiej wysokiej gorączce i czym ona skutkuje? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Z pozdrowieniami,

Paulina, mama Marysi

Pani Paulino,

to całkiem normalne, że martwi się Pani o stan zdrowia swojej córki, szczególnie wtedy, kiedy nie może ona werbalnie zakomunikować, co się z nią dzieje. Trzydniówka to temat często podejmowany przez mamy, które mają pierwsze dziecko. Jej objawy można dość szybko zauważyć i przeciwdziałać chorobie.

Trzydniowa gorączka, zwana także rumieniem nagłym to choroba wywołana przez wirusy HHV-6 i HHV-7. Dziecko może się zarazić od dorosłych, którzy w dzieciństwie także przechodzili trzydniówkę. Pierwsze objawy chorobowe łatwo rozpoznać, ponieważ dziecko jest rozpalone, a gorączka sięga nawet do 39 stopni. Tak nagły wzrost temperatury bez innych towarzyszących objawów, jak katar czy biegunka, jest pierwszym symptomem choroby. Wysoka gorączka utrzymuje się przez 3 dni, ostatniego dnia na ciele dziecka pojawiają się drobne czerwone plamki w okolicy tułowia, szyi, pośladków czy nóżek. Po dwóch dniach wysypka znika, a dziecko zdrowieje.

Ważne jest, aby nie panikować, ale rozsądnie przeanalizować wszelkie symptomy chorobowe. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wysoka gorączka może być także objawem innej choroby dziecięcej, jak zapalenie płuc czy ucha. Jeśli taka obawa wydaje się realna a gorączka nie spada, dziecko powinien zbadać pediatra. Jeśli dziecko przechodziło wcześniej trzydniówkę, niewykluczone, że może zachorować ponownie, bowiem chorobę wywołują 2 wirusy.

Co powinna Pani robić w trakcie choroby dziecka? Przede wszystkim należy zbić gorączkę, by nie dopuścić do pojawienia się drgawek gorączkowych. Pomocne będą leki w postaci zawiesiny lub czopków. Dodatkowo może Pani wykonywać chłodzące okłady na czoło lub kark. Sprawdzą się także kąpiele chłodzące, jednak trzeba uważać, by nie doszło do wstrząsu, dlatego woda powinna być minimalnie chłodniejsza od ciała dziecka. Nie należy stosować antybiotyków. Gdyby wysoka temperatura nie ustępowała i pojawiły się drgawki gorączkowe, niezwłocznie należy wezwać lekarza. Jego opinii można, a nawet trzeba zasięgnąć także wtedy, gdy ma Pani wątpliwości, że udzielana przez Panią pomoc jest wystarczająca.

Podczas gorączki dziecko mocno się poci, dlatego należy mu podawać płyny, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepsze będą słabe herbatki. Jeśli karmi Pani dziecko naturalnie, powinno być ono częściej przystawiane do piersi, choć karmienia będą krótsze. Przy dużej potliwości z pewnością ulgą dla malucha będzie zmiana śpioszków lub pościeli na czystą. Dziecko podczas choroby jest rozdrażnione, a jego apetyt spada. Dlatego najlepiej karmić go lekkostrawnymi posiłkami, jak kaszki lub puree z gotowanych warzyw. Objawy chorobowe powinny ustąpić po kliku dniach, a dziecko wróci do zdrowia.

Mam nadzieję, że nasze wskazówki będą cenne w trakcie walki z trzydniówką.

Pozdrawiamy i życzymy więcej wiary w swoje siły!

Redakcja