Teatr dla dzieci – spektakle i przedstawienia dla dzieci

    Przed nami kolejna edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, który z powodzeniem realizuje od czterech lat Wrocławski Teatr Lalek. Co znajdą na nim rodzice najmłodszych maluchów i dlaczego warto uczestniczyć w takim wydarzeniu?

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to festiwal, którego tematyka skupia się wokół sztuk scenicznych i wizualnych. Z reguły trwa od sześciu do ośmiu dni, podczas których rodzice i najmłodsi mogą zintegrować się we wspólnym przeżywaniu i tworzeniu sztuki. Organizowany na przełomie maja i czerwca, jest swoistym uczczeniem (i przedłużeniem) Dnia Dziecka oraz wstępem do letnich imprez plenerowych. Jakie atrakcje oferuje? Spektakle, animacje, performance, a do tego interdyscyplinarny Ogród Sztuki, który jest usytuowany w jednej z piękniejszych zielonych przestrzeni Wrocławia – Parku Staromiejskim, do którego przylega Teatr Lalek. Na dorosłych widzów z dziećmi czeka wspaniały kulturalny tydzień.

Idea Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci

Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest dyrektor Teatru Lalek – Janusz Jasiński. Wraz z dyrektorem artystycznym – Jakubem Kroftą – stworzył unikalną przestrzeń kulturalną we Wrocławiu, przeznaczoną dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych oraz rodziców, opiekunów, nauczycieli, pedagogów i artystów, którzy koncentrują się na działaniach dla najmłodszych.

21.21

Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja najciekawszych działań w polskich środowiskach teatru dla dzieci, a także spotkania z twórcami, wymiana myśli i inspiracji do tworzenia, a przede wszystkim zintegrowanie widowni dorosłej z najmłodszą. Przeżywanie wspólnej rozrywki, która rozwija wyobraźnię i wzmacnia wzajemne relacje, jest doskonałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu przez rodzica i dziecko. Atmosfera artystycznej kreatywności i kulturalnych działań ma poszerzyć wspólne horyzonty poznawcze i zachęcić dzieci do kontaktu ze sztuką, a nawet jej tworzenia. To wspólna nauka aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Jak wyglądały dotychczasowe edycje wydarzenia?

Wszystko zaczęło się cztery lata temu – I edycja Przeglądu odbyła się między 25 a 30 czerwca, czyli nieco później niż w latach następnych, kiedy zrealizowano pomysł, by festiwal łączył się z obchodami Dnia Dziecka. Najważniejszą częścią imprezy z 2013 roku był cykl spektakli dla najnajów, czyli dla maluchów z grupy wiekowej 0-3. Do Wrocławia został zaproszony warszawski Teatr Baj, który od kilku lat działa na rzecz rozwoju sztuki teatralnej dla widzów „najnajmłodszych”. To, co w Australii, USA i Niemczech jest stałym elementem edukacyjnego programu dla maluchów, w Polsce jeszcze raczkuje, dlatego ta pierwsza edycja Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci stworzyła coś niezwykle ważnego – możliwość wspólnego oglądania spektakli w przestrzeni publicznej. Maluchy do lat trzech wraz z rodzicami mogły zobaczyć m. in. najważniejszy polski spektakl tego typu – „Śpij” – który reżyserka stworzyła w oparciu o obserwację kilkunastomiesięcznych malców w żłobkach. Miękkie poduchy, scena w namiocie, aktorzy, wokół których skupieni byli rodzice z najnajmłodszymi, i spokojna muzyka wykonywana na żywo skłoniły do czynnego udziału w tym nowatorskim przedsięwzięciu.

22.22

Niezwykłą popularnością na przestrzeni tych czterech lat, od kiedy z dużym powodzeniem realizowany jest Przegląd, cieszył się Ogród Sztuk. Może wejść do niego każdy, a oferuje całą serię darmowych warsztatów o różnej tematyce – literackiej, muzycznej, teatralnej i plastycznej. Na każdym finale Przeglądu możemy zobaczyć efekty działań, do których zostały zaangażowane dzieci – są to piosenki, animacje, tunnel booki czy lalki.

23.23

Co czeka nas w tym roku?

Na IV edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, który odbędzie się między 28 maja a 3 czerwca, również nie zabraknie obszernego repertuaru artystycznych wydarzeń, szczególnie że tym razem będzie otwierać ona uroczyste obchody 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek i została włączona do oficjalnego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tegoroczny festiwal został poszerzony o spektakle zagraniczne, a rodzice będą mogli wziąć udział w warsztatach „Sztuka dzieci, sztuka dla dzieci” prowadzonych przez psycholożkę dziecięcą Agnieszkę Stein. Dla najmłodszych widzów i ich rodziców główną atrakcją będą spektakle „LABirynt” i „flying&falling.” Pierwszy z nich zaprasza dzieci do 3 roku życia do tworzenia interaktywnej instalacji łączącej w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną i nowe media. Drugi, zrealizowany przez niemiecki Theater o.N., to wesoły spektakl taneczny, a właściwie ruchome przedstawienie o lataniu i spadaniu.

24.24

W repertuarze nie zabraknie spektaklu dla najnajmłodszych, zrealizowanego przez Teatr Lalek pt. „Kręcipupa”. Na maluchy i rodziców czekają również warsztaty: muzyczne – „Kołysanki, Mruczanki, Lulajki” oraz plastyczne – „Sensoplastyka©”. W czasie tych ostatnich zajęć zaprezentowana zostanie metoda wspierania rozwoju dzieci poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną z elementami coachingu. Brzmi ciekawie, prawda? O najciekawszych spotkaniach, spektaklach i wydarzeniach wrocławskiej imprezy napiszemy specjalną relację.

25.25