Sprawozdanie z festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

Między 10 a 17 lipca mieliśmy okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu, w którym wzięły udział uzdolnione dzieci z całego świata, a dokładnie z tych jego rejonów, gdzie piętrzą się wspaniałe góry. Święto Dzieci Gór to kolorowa impreza folklorystyczna, która w tym roku odbywała się już 24 raz. Co można było na tym festiwalu zobaczyć?

Przenikanie kultur

To letnie wydarzenie, które sprowadziło do Nowego Sącza dzieci z Polski oraz całej Europy i Ekwadoru, kolejny już raz było wspaniałą okazją do tego, aby najmłodsi mogli spotkać się i wymienić ze sobą doświadczeniami i kulturowym bogactwem. Wspólna zabawa i możliwość oglądania wspaniałych zespołów z różnych grup etnicznych regionów podkarpackich pomaga uczyć dzieci tolerancji i szacunku dla odmiennych wierzeń, obyczajów i kultur swoich rówieśników. Zabierając naszego malucha na taką imprezę, pokazujemy mu bogactwo i różnorodność świata i pomimo tego, że na scenie mogliśmy zobaczyć głównie grupę wiekową od 7 do 14 lat, to szeroki wachlarz imprez towarzyszących wydarzeniu pozwolił rodzicom wszystkich pociech spędzić z nimi wspaniały czas.

Co w programie?

Kolorowe, roztańczone i rozśpiewane Święto Dzieci Gór to bogaty przegląd kulturalny folkloru nie tylko polskiego, ale i bałkańskiego, z Kraju Basków i Ameryki Południowej. Różnorodność strojów ludowych, jakie mieliśmy okazję zobaczyć, oszałamiała. Codziennie odbywały się koncerty, korowody, prezentacje, wystawy i kiermasze, co pozwoliło rodzicom obficie korzystać z Festiwalu. Był doskonałą okazją do zabrania malucha w plener. Codziennie na rynku przed nowosądeckim ratuszem mogliśmy podziwiać kolorową prezentację zespołów uczestniczących w dniu narodowym. Występy odbywały się nie tylko w Nowym Sączu – również w Muszynie, Krynicy-Zdroju, Gródku nad Dunajcem, Bieczu i Limanowej.

Wielkie święto dzieci i dla dzieci

Niebanalna formuła górskiego festiwalu polega na tym, że dzieci w wieku od 7 do 14 lat biorą w nim bardzo aktywny udział. W tym roku w ramach tej kolorowej imprezy około 500 młodych uczestników mogło bawić się i uczyć. Podzieleni zostali na tak zwane pary kamrackie – sześć zespołów polskich i zagranicznych razem mieszka, występuje i zwiedza. Okazało się to ciekawym przeżyciem dla każdego dziecka, które mogło wziąć udział w tym programie. Uczestnicy zespołów uczą się komunikowania ze sobą, a także wspólnie prezentują zwyczaje, rękodzieło, kuchnię czy tradycję swoich regionów, pozwalając poznać to, co inaczej mogłoby być obce dla nich przez całe życie. Festiwal poprzez taką formułę zachęca rodziców młodszych dzieci do tego, aby w przyszłości również brały czynny udział w tego typu imprezach.

Dlaczego warto?

Mniejsze maluchy oswajały się z różnorodną muzyką, strojami i dziećmi, które mówią w innych językach. Samo uczestniczenie w tak wielkim, kolorowym świecie stanowiło dla nich wielką atrakcję, która z pewnością zapadnie im w pamięci. Była to również doskonała okazja do tego, aby rodzice wyszli ze swoimi dziećmi z domów. To, co oferowało Święto Dzieci Gór, to przede wszystkim niezwykle piękny w swej oprawie pokaz dorobku kulturowego, zarówno polskiego, jak i innych krajów.

Widok utalentowanych dzieci w różnym wieku, tańczących, śpiewających i grających na rozmaitych instrumentach wywoływał wśród widowni niezwykle ciepłe reakcje. Dodatkowo na ulicach można było spotkać ludzi z wszystkich stron świata połączonych we wspólnym, braterskim przeżywaniu kultury. Festiwal Święto Dzieci Gór to wydarzenie, w którym warto wziąć udział, a pokazanie go naszym najmłodszym milusińskim jest świetnym pomysłem na zapoczątkowanie uczenia ich otwartości, tolerancji, poszanowania tradycji innych kultur i wytworów sztuki ludowej. Kto wie, być może to właśnie nasze dziecko będzie za kilka lat równie pięknie grało na skrzypcach czy wirowało w tanecznym uniesieniu na nowosądeckim rynku czy wielkiej scenie?

GDANSK ORUNIA. POLAND - JUNE 02 15th Family picnic in Orunia Park the suburban districts of Gdansk. June 02, 2013. Gdansk Orunia, Poland.