Przygotuj się na wakacje wraz z Odyseuszem!

Okres wakacji i urlopu kojarzy się nieodłącznie z beztroską i przyjemnie spędzanym czasem. W czasie dalekich podróży – zwłaszcza z małymi dziećmi – należy przede wszystkim zapewnić całej rodzinie bezpieczeństwo. Temu właśnie ma służyć „Odyseusz”, portal przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podróżuj bezpiecznie

Każdy, kto planuje zagraniczną wycieczkę, może zarejestrować się na stronie https://odyseusz.msz.gov.pl/. Ma to na celu dostarczenie odpowiedniej wiedzy służbom konsularnym, które będą mogły podejmować akcje ratunkowe lub doradcze w sytuacjach kryzysowych. Ponadto turysta będzie otrzymywał wiadomości o aktualnych zagrożeniach w rejonie świata, w którym się znajduje. Rejestracja na portalu jest bezpłatna i dobrowolna. Swój wyjazd można zgłosić na dwa sposoby. Pierwszy nie wymaga zakładania konta – wystarczy jedynie podać w formularzu dane podróżujących osób. Konto przydaje się natomiast osobom często wyjeżdżającym za granicę w celach służbowych lub rozrywkowych – wówczas należy aktualizować informacje dotyczące podróży. Serwis można obsługiwać z poziomu urządzeń mobilnych, co daje stały dostęp do funkcji portalu.

Happy family playing at the beach. Summer vacation concept

Niektóre części świata są narażone na trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy huragany, o czym łatwo zapomnieć mieszkając w Polsce. Należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności przed wyruszeniem w podróż. Powinno się również unikać miejsc, w których przeprowadzane są działania wojenne. Dlatego warto zarejestrować się na platformie i zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim.