Poród w wodzie i nauka pływania niemowląt – fakty

O tym, że niemowlę dobrze czuje się w wodzie, mówi się coraz częściej. Wiele z nas może jednak wciąż uważać, że poród w wodzie i zabieranie noworodka na basen to fanaberia, a nawet że może być niebezpieczne. Jak jest w rzeczywistości?

Wody płodowe – środowisko naturalne noworodka

Niemowlę przed urodzeniem przez 9 miesięcy znajduje się w łonie matki, gdzie rozwija się w otoczeniu wody – takie środowisko jest dla niego zupełnie naturalne. Wedle naukowców nasz noworodek jeszcze przez 6, a nawet 8 miesięcy zachowuje odruchy, które znają wszyscy bywalcy basenów. Co to oznacza? Że niemowlę w naturalny sposób wie, jak zachowywać się w wodzie – zamyka buzię, nie zachłystuje się, swobodnie w niej zanurza i w ogóle jej nie boi. Poród w wodzie jest dla niemowlęcia mniej stresujący, ponieważ środowisko, w którym się wtedy pojawia na świecie, nie jest aż tak odmienne od tego, w którym młody człowiek znajdował się przez długi czas.

Smiling baby boy diving underwater with fun for red flower in blue pool Active lifestyle, child swimming lesson with parents, and water sports activity during family summer vacation in tropical resort

Poród w wodzie – korzyści dla kobiety

Przekonanie, że to tylko chwilowa moda, jest zupełnie niesłuszne, ponieważ jak wskazują badania, był on stosowany wieki temu, a teraz powraca do łask. Kobiety, które zdecydowały się na poród w wodzie, zgodnie twierdzą, że jest on mniej bolesny, a wręcz relaksujący. Udowodniono również, że woda łagodzi skurcze i rozluźnia, co znacznie ułatwia cały proces. Co istotne, poród w wodzie jest również łatwiejszy, ponieważ uelastycznia skórę, przez co rzadziej dochodzi do pęknięcia krocza i konieczności jego nacinania.

Poród w wodzie – korzyści dla noworodka

Faktem jest, że stan emocjonalny matki silnie wpływa na to, jak czuje się noworodek. Poza tym woda pozwala mu łatwiej znieść pojawienie się na świecie – łagodnie wprowadza go w zupełnie obce mu środowisko. Dziecko czuje się w wodzie bezpieczniej, ponieważ jest czymś, co zna. Poród w wodzie jest również krótszy, a wszelkie nowe bodźce, które w innych warunkach stresują i oszałamiają malucha (czyli światło, dźwięk i dotyk), są tutaj wytłumione.

Basen dla niemowląt i nauka pływania

Kiedy nasz niemowlak ukończy dwa miesiące, możemy zacząć zabierać go na basen. Taka aktywność pomoże rozwinąć mu się szybciej – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ponadto, kiedy dziecko zaczyna się już czuć w wodzie pewnie, taki rodzaj spędzania czasu jest dla niego źródłem przyjemności. Wspólne spędzanie czasu na basenie jest również bardzo satysfakcjonujące dla rodziców. Specjalne baseny dla niemowląt możemy znaleźć coraz częściej – zapewniają one odpowiednie warunki oraz wsparcie przeszkolonych instruktorów, którzy pomogą nam bezpiecznie rozpocząć przygodę z pływaniem niemowląt.

Young mother and a three months old baby in a swimming pool

Korzyści nauki pływania dla niemowląt

Wśród zalet nauki pływania dla niemowląt wymienia się między innymi:

  • ­stymulowanie rozwoju ruchowego,
  • rozwijanie zmysłów,
  • regulacja oddechu,
  • wspomaganie odporności,
  • gimnastykowanie i rozwijanie mięśni,
  • wpieranie rozwoju emocjonalnego.

Poprzez zabawę w wodzie malutkie dzieci stymulują procesy poznawcze, a także spędzają czas ze swoimi rodzicami, pogłębiając wspólną z nimi relację.

Niemowlę – jak ryba w wodzie?

Jak widzimy, obecności wody w życiu naszego noworodka nie powinniśmy się bać. Począwszy od 9 miesięcy spędzonych wodach płodowych, przez poród w wodzie, aż do wczesnej nauki pływania – niemowlę naturalnie odnajduje się w takim środowisku.