Pierwsze kroki dziecka – jak nauczyć dziecko chodzić?

To, kiedy Twoje dziecko postawi swój pierwszy krok, jest kwestią indywidualną. Chociaż czekasz na to z wytęsknieniem, nie ma potrzeby przyspieszać tego momentu – maluch stanie o własnych siłach, gdy tylko będzie na to gotowy. Możesz jednak pomóc mu w nabieraniu sprawności i kondycji. Jak to zrobić? Poniżesz znajdziesz szereg wskazówek.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić

Dzieci zaczynają stawiać pierwsze kroki przeważnie między 9 a 18 miesiącem życia, a przygotowują się do tego już od momentu narodzin. Wszystkie wykonywane przez nie czynności, takie jak machanie rączkami, wierzganie nóżkami, a z czasem podnoszenie główki czy obracanie się, są kolejnymi etapami rozwoju niemowlaka, które mają na celu przygotowanie go do nauki chodzenia. Naukę tę możesz ułatwić swojemu dziecku poprzez wspomaganie jego ogólnego rozwoju motorycznego i systematyczne zachęcanie go do podejmowania kolejnych prób przemieszczania się.

 

Raczkowanie – wstęp do chodzenia

Niezwykle istotnym etapem w rozwoju Twojego dziecka jest raczkowanie. To pierwszy sposób samodzielnego przemieszczania się, który poznaje maluch, nie licząc wcześniejszego pełzania. Wbrew pozorom raczkowanie odgrywa w nauce chodzenia bardzo ważną rolę. Jest gimnastyką dla słabych mięśni, która działa na nie wzmacniająco, poprawiając przy tym kondycję stawów oraz kręgosłupa. Jak możesz pomóc dziecku na tym etapie? Rozkładaj na podłodze zabawki i zachęcaj swoją pociechę do poruszania się między nimi – im więcej maluch pełza i raczkuje, tym intensywniej ćwiczy swoje mięśnie. Zadbaj także o odpowiednie dla niego ubranko, które nie będzie krępowało i ograniczało jego ruchów. Okres raczkowania to też czas, gdy dziecko nabywa i udoskonala umiejętność samodzielnego siadania, która okaże się niezbędna podczas stawiania pierwszych kroków, gdy maluch po podjętym wysiłku zechce odpocząć.

Nauka chodzenia – pierwsze próby

Gdy dziecko poczuje się na siłach, podejmie pierwszą próbę ustania na własnych nogach. Najpierw przy pomocy odpowiedniego podparcia – krzesła, kanapy czy Twoich kolan. Trzymając się ich, wykona też pierwsze kroki, do których możesz go zachęcać. Zwracaj jego uwagę za pomocą ulubionych zabawek – trzymając je w ręce kucnij kilka kroków od niego, mobilizując do zbliżenia się do Ciebie. Możesz też układać je poza zasięgiem dziecka – zrezygnuj również z wyręczania go w samodzielnym poruszaniu się. Twój maluch z czasem nauczy się, że wiele rzeczy potrafi zrobić samodzielnie, co będzie dla niego zachętą do dalszej nauki, a przy okazji korzystnie wpłynie na wzmocnienie tych mięśni nóg, które do tej pory nie były wykorzystywane.

Chodzik, szelki do nauki chodzenia, a może buciki?

Buciki do nauki chodzenia wykorzystuj tylko wtedy, gdy jesteś na dworze. W domu maluch powinien chodzić boso, ponieważ dzięki temu nauczy się utrzymywać równowagę. Możesz założyć mu również skarpetki z antypoślizgowymi podeszwami, które ochronią go przed chłodem i poślizgnięciem na posadzce. Nie inwestuj w chodzik, który wbrew pozorom nie jest pomocny w nauce chodzenia, a może nawet ją opóźniać – poruszając się w nim, dziecko ćwiczy inne mięśnie niż podczas samodzielnego chodzenia i przybiera nienaturalną pozycję. W roli mobilnej podpórki wypróbuj raczej zabawkę w formie pchacza, która ułatwi dziecku utrzymanie równowagi. Jeszcze jednym akcesorium, na które warto zwrócić uwagę, są szelki do nauki chodzenia. Pozwalają dziecku na zachowanie prawidłowej postawy, a Tobie umożliwiają kontrolowanie jego poczynań. Najprostszą formą pomocy dla dziecka jest prowadzenie go za ręce lub poruszanie się tuż przed nim i delikatne podtrzymywanie go za łokcie.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Aby Twoje dziecko mogło w nieskrępowany sposób podejmować kolejne próby chodzenia, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Zamontuj bramkę na schody, by maluch nie mógł się na nie dostać, ściągnij ze stołu obrus, który mógłby ściągnąć wraz z przedmiotami na nim leżącymi, zabezpiecz ostre kanty mebli specjalnymi nakładkami. Wszystkie szafy, regały czy sprzęty powinny stać stabilnie, by nie grozić przewróceniem się. Schowaj również drobne i ostre przedmioty. Wszystko to sprawi, że Ty i Twój maluch będziecie czuli się pewniej i bezpieczniej. W takich warunkach możesz spokojnie pozwalać dziecku na próby chodzenia – nigdy jednak go do nich nie zmuszaj. Ćwiczenie na siłę nie przyniesie zadowalających efektów, a może zniechęcić malucha do nauki.