Moja córka nie chce myć zębów!

Droga Redakcjo,

mam na imię Natalia i sama wychowuję moją córkę Nadię. Ma 3 lata. Łączę pracę z jej wychowywaniem, a to – jak pokazują mi codzienne scysje o mycie zębów – nie lada wyzwanie. Nadia chodzi do przedszkola, ja do pracy, dlatego nasze poranki muszą być uporządkowane, tak byśmy obie zdążyły na czas. Od jakiegoś czasu obserwuję, że mimo moich najlepszych chęci córka nie chce myć zębów. Wychodzi z łazienki, zamyka buzię, krzyczy, że nie będzie myła zębów i już. Moje błagania nie pomagają, a wrzaskiem nic nie osiągnę. Jednak sama wiem, jak ważna jest pielęgnacja zębów od najmłodszych lat. Boję się, że jeśli teraz jej tego nie wpoję, nie będzie w przyszłości myła zębów. Sytuacja codziennie wygląda tak, że 20 minut tracimy na mycie ząbków, co kończy się moją pozorną wygraną, bo dziecko szczotkuje zęby płacząc. Nie wiem, jak ją przekonać, bo argumenty o ładnych ząbkach do niej nie trafiają. Podobnie sytuacja wygląda wieczorem, jest tylko mniej stresująco, ponieważ nie śpieszymy się do wyjścia. Jak zachęcić córkę do mycia zębów? Proszę o poradę.

Serdecznie pozdrawiam

Natalia Waliszewka


Pani Natalio,

Jak słusznie Pani zauważyła, dbałość o higienę jamy ustnej jest ważna od najmłodszych lat. To właśnie w tym czasie kształtują się nawyki, które procentują w późniejszych etapach. Jeśli dla dziecka mycie zębów będzie naturalną czynnością, w starszym wieku nie trzeba będzie namawiać go do zabiegów higienicznych. Zmuszanie dziecka nie jest dobrą metodą wychowawczą, ponieważ przysparza stresu i Pani, i dziecku, a córka i tak nie zrozumie, dlaczego powinna myć ząbki rano i wieczorem. Jeśli dziecko się buntuje przed myciem zębów, być może ma jakiś powód – proszę się upewnić czy włosie szczoteczki nie jest zbyt twarde lub pasta do zębów zbyt mentolowa.

Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do mycia zębów będzie wybór nowej szczoteczki. Niech dziecko zdecyduje, czym chce szczotkować zęby. Szczoteczki dla dzieci są wyjątkowo kolorowe, dlatego są lubianymi przedmiotami. Proszę wybrać także smakową pastę do zębów – truskawkowa czy pomarańczowa będzie się dziecku dobrze kojarzyła, a w razie połknięcia nic mu się nie stanie. Warto też zakupić także książeczki lub malowanki, w których poruszany jest temat dbałości o higienę jamy ustnej – szczotkowanie zębów to także forma zabawy. Może Pani także razem z córką myć zęby – dzieci bardzo często naśladują rodziców.

Życzymy powodzenia!

Pozdrawiamy

Redakcja