Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie – sprawozdanie

Trzy słoneczne dni czerwca w Pacanowie upłynęły na zabawie pełnej kultury. Organizowane przez Europejskie Centrum Bajki wydarzenie to święto wszystkich dzieci – najważniejsza impreza dla najmłodszych w województwie świętokrzyskim. Jak wyglądało ono w tym roku?

Pacanów – stolica bajek

To już 14. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Odbył się między 3 a 5 czerwca, a pogoda na szczęście dopisała idealnie. Krajem partnerskim była w tym roku Chorwacja, a do naszego starego, dobrego Pacanowa zjechały się rodziny z dziećmi z wielu stron nie tylko Polski, ale i Europy. W imprezie uczestniczyło aż 22 000 osób – było co oglądać!

Kolorowo, bajkowo, wesoło

Imprezę poprowadziła Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski – dwójka aktorów będąca wśród wielu innych zaproszonych na tę okoliczność gwiazd. Towarzyszył im oczywiście Koziołek Matołek – najważniejsza przecież osobistość festiwalu. Pierwszy dzień – piątek – upłynął w teatralnej atmosferze pod szyldem X Spotkania Mistrzów Teatru. Skupiono się na przeglądzie najlepszych teatrów dziecięcych i młodzieżowych, a o 16:15 mogliśmy obejrzeć występ ekipy Deep Trip. Po niej podziwialiśmy występ Grupy Teatralnej Izerbejdżan, która pokazała nam znakomity spektakl „W drodze do domu” zrealizowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pobiednej. W jury zasiadła między innymi znana aktorka Joanna Kurowska. Od 10:00 do 17:00 dzieciaki mogły brać udział w rozmaitych warsztatach twórczych.

Sobota była bardziej muzyczna – odbył się konkurs wokalny i występ popularnej polskiej piosenkarki Kasi Klich. W ten dzień dzieci również miały okazję, aby spróbować swoich sił w warsztatach filmowych i dotyczących animacji.

Korowód bajek – niedzielne epicentrum festiwalu

W niedzielę na rodziców z dziećmi w różnym wieku czekało najwięcej atrakcji. Gwoździem programu był wielki pochód przez ulice Pacanowa, w którym wzięło udział kilkanaście ekip artystycznych z całej Polski. Ta, która najbardziej urzekła jury swoim wystąpieniem w paradzie, to wyżej wspomniany Izerbejdżan – grupa otrzymała nagrodę za najlepszą prezentację.

1280px-pacanow5pl

Źródło zdjęcia: St.Mons (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Rynek Pacanowa zagęścił się kolorami – było słonecznie, wesoło i bardzo artystycznie! W programie nie zabrakło koziołkowych figli, spektaklów, występów gości z Chorwacji, czytania bajek i wieczornego zwieńczenia imprezy, czyli koncertu Margaret. Dodatkowo nasz Koziołek Matołek obchodził huczne urodziny, co było świetną okazją do obdarowania dzieci prezentami. Kultowa postać znana z komiksów i dobranocek skończyła już 83 lata!

Omsk, Russia - June 12, 2015: Russiuan day celebration festivities in Omsk

Źródło zdjęcia: Vadim Ginzburg © 123RF.COM

Dla najmłodszych – strefy tematyczne

Jeśli któryś z rodziców maluchów w wieku 2-3 lat nie pojawił na ulicach Pacanowa i nie wziął udziału w wielkim Festiwalu Kultury Dziecięcej, ma czego żałować. Najmłodsi mogli bowiem przez całe trzy dni zażywać uciech w strefie zabawy czy uczyć się w strefie wiedzy. Naukowy plac zabaw, edukacyjne gry na tablicach interaktywnych, budowanie robotów z klocków LEGO, a także wesoła piaskownica, przeróżne zabawy animacyjne i ruchowe, malowanie twarzy, gigantyczne bańki mydlane, budowanie z ogromnych klocków czy wesołe miasteczko – to tylko niektóre z atrakcji, które oferowała impreza maluchom. W strefie książki dzieci mogły posłuchać bajek czytanych przez aktorów, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych.

Puppet-show at street art festival in the Netherlands

Źródło zdjęcia: Maaike (Maya) Bunschoten-Bolhuis © 123RF.COM

Za rok

Nie ulega wątpliwości, że Pacanów stanowi solidną propozycję wyjazdową w czerwcu. Pomimo tego że festiwal jest organizowany bardzo profesjonalnie i można wziąć udział w wielu wartościowych wydarzeniach z udziałem gwiazd, impreza wciąż jest darmowa. Z pewnością wszystkie dzieci zabrane na uroczysty pochód i wielki plac zabaw, w który de facto zamienia się w tych dniach Pacanów, będą zadowolone. Impreza ta na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń kulturalnych dla rodziców z maluchami. W przyszłym roku odbędzie się w dniach 1-4 czerwca. Do zobaczenia!

11230126 - jugglers during the march-past of the royal suite and jugglers during the annual jagiellonian fair (12th-14st august 2011), lublin, poland, august 13th 2011.

Źródło zdjęcia: Malgorzata Pakula © 123RF.COM