Lubisz używać kapsułek piorących? Zrezygnuj z nich!

Kapsułki piorące zdobyły szerokie grono odbiorców, odkąd pojawiły się na rynku. Zapewniają bowiem wygodę podczas prania i pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Są jednak niezwykle niebezpieczne dla ciekawskich maluchów, dlatego osoby posiadające dzieci powinny zrezygnować z używania kapsułek.

Dlaczego kapsułki piorące są tak popularne?

Kapsułka piorąca zawiera w sobie wszystkie detergenty potrzebne do wykonania jednorazowego prania – niewielka porcja zastępuje proszek do ubrań kolorowych i białych oraz płyn do płukania. Wystarczy ją wrzucić do pralki wraz z odzieżą – nie trzeba odmierzać ilości kolejnych detergentów. Takie rozwiązanie znalazło wielu zwolenników – opakowanie kapsułek starcza na długo i nie zajmuje wiele miejsca. Ponadto ich specjalnie opracowana formuła pozwala podobno na skuteczniejsze usuwanie plam – brzmi to niemal bajecznie.

Kapsułki i dzieci to złe połączenie

Autor badania na temat dzieci i kapsułek piorących, dr Gary Smith, wziął pod lupę wszystkie zatrucia środkami do prania dzieci w Ameryce. Okazało się, że ponad połowa z badanych trafiła do szpitala z powodu zjedzenia kapsułki. Produkt ten jest o wiele bardziej szkodliwy od zwykłego proszku, ponieważ znajdują się w nim chemikalia w skoncentrowanej formie – wywołują one poparzenia przełyku oraz wymioty, a w niektórych przypadkach nawet kłopoty z oddychaniem i sercem, śpiączkę lub śmierć. Dzieci chętnie sięgają po kapsułki przez ich atrakcyjną formę. Kolorowe elementy przypominają bowiem swoim wyglądem słodycze. Oczywiście problem by nie występował, gdyby detergenty zawsze były przechowywane w zamykanych szafkach, ale pomyłki zdarzają się każdemu, a uchylone drzwiczki mebli od zawsze kusiły ciekawskie maluchy.