Książki dla naj-naj-najmłodszych

Zanim dziecko samodzielnie sięgnie po książkę i będzie potrafiło ją przeczytać, upłynie sporo czasu. Jednak jego przygoda z czytaniem powinna rozpocząć się jak najwcześniej, nawet jeśli na początku będzie to dla niego oznaczało jedynie oglądanie obrazków lub przewracanie stron. Jak wyglądają książki dla najmłodszych dzieci i po które z nich warto sięgać?

Codzienne czytanie dziecku wspiera jego rozwój

Czytanie dziecku to przede wszystkim okazja do wspólnego spędzania czasu i pogłębiania wzajemnych relacji. Zbudowana na tej drodze więź jest nieoceniona dla przyszłego rozwoju emocjonalnego małego człowieka i jednocześnie jest tylko jedną z zalet wynikających z czytania na głos. Lektura odczytywana przez rodzica wspomaga rozwój mózgu dziecka, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię i kompetencje językowe, wskazuje dobre wzorce i poprawia pamięć. Jest także dla najmłodszych przyjemnością, do której będą w naturalny sposób wracali w przyszłości – będzie to kolejny z pozytywnych skutków wprowadzanego już od pierwszych dni życia nawyku. Czytanie dzieciom ma więc niebagatelny wpływ na ich rozwój intelektualny i emocjonalny – z tego powodu pierwsze książeczki powinny zagościć wśród zabawek jak najwcześniej.

Zanim przyjdzie czas na książki

Pierwszy kontakt z książką zapewniają dziecku opiekunowie, którzy czytają niemowlakowi bajki lub wiersze. Na rynku znajdziemy też bez problemu produkty, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach. Książki-zabawki, które stymulują niemal wszystkie zmysły dzieci, to namiastki prawdziwych książek – przypominają je przede wszystkim ze względu na budowę, w której wyróżnić można odpowiedniki tradycyjnych kartek. Najczęściej wykonane są z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów i dodatkowo posiadają np. specjalne uchwyty, które umożliwiają dziecku łatwe chwycenie ich w rączkę i noszenie ze sobą. Takie książki-zabawki skrywają w sobie wiele niespodzianek, np. duże i wyraźne podobizny zwierząt, grzechotki lub gryzaki, liczą one maksymalnie kilka stron. Niektóre z nich mogą służyć jako poduszki, inne jako zabawki do kąpieli. Czym kierować się w wyborze tego typu przedmiotów, które zaliczyć można do kategorii zabawek edukacyjnych? Przede wszystkim ich jakością – produkty takie powinny być wykonane z nieszkodliwych dla zdrowia materiałów oraz posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo.

Książeczki dla najmłodszych dzieci

Po książkach-zabawkach przychodzi czas na pierwsze prawdziwe książeczki. Choć niewiele jeszcze w nich słów, zapewniają maluchom kontakt z wieloma bodźcami. Pierwsze książeczki dla dzieci zazwyczaj wykonane są z twardej i grubej tektury, którą trudno uszkodzić, i podobnie jak książki-zabawki liczą sobie niewiele stron. Na każdej z nich czekają jednak na dziecko kolejne atrakcje absorbujące jego uwagę – ruchome elementy, pacynki, lusterka, przyciski, miękkie lub szeleszczące materiały, dźwięki, okienka – im więcej tego typu detali, tym lepiej. Co ważne, kartonowe książeczki często poświecone są tematom bliskim dzieciom – jedzeniu, spaniu, zwierzętom, pojazdom, zabawkom czy spacerom. Wpływają na rozwijanie zdolności manualnych i intelektualnych, a także zachęcają do poznawania faktur czy naśladowania dźwięków. Ponadto doskonalą umiejętność mówienia i poszerzają zasób słów, a wszystko to odbywa się w najbardziej przystępny dla najmłodszych sposób, czyli przez dobrą zabawę.