Kreatywne sposoby na rysowanie i malowanie

Rysowanie i malowanie to czynności, za którymi większość dzieci wręcz przepada. Są sposobem na spędzenie czasu i dobrą zabawę. Jednak kredki i farbki to jedynie podstawowe akcesoria, które są przydatne podczas doskonalenia umiejętności plastycznych i manualnych. Jak sprawić, aby powstające podczas tego typu zajęć prace były pełne oryginalności i kreatywności?

Rysowanie i malowanie sprzyjają ogólnemu rozwojowi dziecka

Sięganie po kredkę lub pędzelek i nanoszenie na papier kolorowych linii to dla dziecka doskonała zabawa. Jednocześnie jest to okazja do ćwiczenia wielu umiejętności oraz kompetencji, wśród których znajdziemy nie tylko rozwój zdolności plastycznych i twórczych, ale także rozwój fizyczny, emocjonalny czy społeczny. Można powiedzieć, że zajęcia plastyczne stanowią dla dziecka etap przygotowawczy przed pójściem do przedszkola – uczą spostrzegawczości i koncentracji, a ponadto są treningiem, który znacznie ułatwia i przyspiesza późniejszą naukę pisania. Wiele zalet płynących z wykonywania przez dziecko prac plastycznych sprawia, że należy je do ich tworzenia motywować i zachęcać. Twoja pociecha nie znudzi się nimi, jeśli wyzwolisz jej kreatywność. Co będzie w tym pomocne?

Kredki, farbki i kartka papieru w kilku u odsłonach

Child.Grafitowe i świecowe kredki, kolorowe farbki i kartki papieru to podstawowe elementy, w jakie należy wyposażyć swoje maleństwo. Im więcej różnych materiałów zapewnisz dziecku, tym więcej dasz mu możliwości stworzenia oryginalnych prac. Tradycyjne kredki ołówkowe warto uzupełnić zestawem kredek świecowych albo wykręcanych kredek zapachowych i flamastrów. Zwykłe farby plakatowe i akwarelowe możesz zastąpić też specjalnymi farbami do malowania palcami albo – w przypadku starszych dzieci – produktami do malowania na szkle czy tkaninach. Sięgając po nie, masz też okazję do zaproponowania dziecku tworzenie na innym podłożu niż kartka papieru. Może być to stara nieużywana poszewka na poduszkę lub szyba z antyramy. Zapewnij też różnorodne narzędzia w postaci pędzli, gąbek lub wałków oraz akcesoria takie jak szablony do malowania czy stemple i pieczątki, które zachęcą je do twórczych eksperymentów.

Czym zastąpić kredki i farbki?

Zamiast sięgać po kredki, zaproponuj dziecku zabawę Twoimi kosmetykami, których już nie używasz. Najlepiej sprawdzą się szminki, które z powodzeniem zastąpią wszelkie inne używane dotąd akcesoria. Kolejnym ciekawym produktem będzie węgiel rysunkowy – jego użycie wymaga od dziecka więcej wprawy – w zależności od stosowanej siły nacisku maluch stworzy linie i plamy o różnym wyglądzie (np. jasne i ciemne). Oryginalne obrazki powstaną też za sprawą kleju w sztyfcie oraz brokatu albo łączącego zalety obu produktów kleju brokatowego. Doskonałą zabawą dla Twojego dziecka będzie również malowanie rękami – w ten sposób będzie ono mogło stworzyć abstrakcyjne dzieło złożone z barwnych plam lub ozdobi kartkę odciskami swoich palców lub dłoni.

Child.

Jak kreatywnie ozdobić obrazki

Rysunek stworzony za pomocą kredek, farb i innych przyborów plastycznych nabierze zupełnie nowego charakteru, jeśli Twoje dziecko dodatkowo go ozdobi. Materiały do dekoracji z łatwością znajdziesz w kuchni – może to być makaron w różnych kształtach, kasza, ryż albo ziarenka kawy. Przyklejone do kartek i ułożone w różne formy, mogą zostać dodatkowo pomalowane. Oprócz nich sprawdzą się też kamienie ozdobne, cekiny, suche liście albo wycięte z tkanin wzory. Stworzone za pomocą różnych tworzyw obrazki z pewnością znajdą swoje miejsce na ścianie, gdzie oprawione w ramki będą dumnie świadczyły o pomysłowości i umiejętnościach Twojego dziecka.