Już czerwiec! Jaką spacerówkę wybrać?

Wybór wózka spacerowego jest tak samo ważny, jak pierwszego pojazdu, którym przewozi się dziecko. Nic nie zastąpi lekkiej, bezpiecznej i niezawodnej spacerówki, takiej, którą świetnie się prowadzi i równie łatwo składa. Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby mamy – to ona najczęściej mierzy się z wysokimi krawężnikami i schodami. Jakie opcje wziąć pod uwagę przy wyborze takiego wózka?

Wybierz wózek wielofunkcyjny!

… czyli taki, w którym dziecko będzie mogło wygodnie i bezpiecznie usiąść, spać, a także będzie odpowiednio przysłonięte od słońca i wiatru. W przypadku rodzica odpowiedni wybór oznacza łatwość i szybkość złożenia spacerówki, sprawne prowadzenie oraz sprawną amortyzację, gdy wózek prowadzony jest na wyboistym podłożu.

Dobry produkt będzie szczególnym ułatwieniem dla tych mam, które prowadzą aktywny tryb życia, spacerują dużo i często po różnych rodzajach dróg. Nierzadko napotykają na swojej drodze zbyt wysokie krawężniki, drogi nieutwardzone oraz trudne do pokonania wejścia do autobusu i tramwaju.

Dla takich mam zakup spacerówki to ważne zadanie. Jaką spacerówkę wybrać?

Przede wszystkim lekką!

Przeglądając oferty spacerówek, można napotkać modele lekkie, których waga nie przekracza 7-8 kg. Spacerówki o takiej wadze sprawdzą się w wnoszeniu z znoszeniu nawet z czwartego piętra. Są i takie, których ciężar może wynosić nawet 3,2 kg, ale tego rodzaju produkty mogą mieć mało przydatnych usprawnień. Zbyt lekkie spacerówki trudniej się także prowadzi, bo do kierowania takim wózkiem trzeba często używać dwóch rąk. Nie mówiąc już o kłopotach przy przekraczaniu krawężnika.

1 Priorytet: waga około 7-8 kg

Oczywiście na wagę wózka składają się materiały, z których się go wykonuje. Rama metalowa będzie cięższa od plastikowej, ale znacznie bardziej wytrzymała. Podobnie będzie z kółkami. Pompowane są łatwiejsze do manewrowania, ale cięższe. Piankowe są lekkie, ale na niewygodnej drodze możemy mieć kłopot z lekkim prowadzeniem wózka. Na ciężar naszego wózka wpływ będzie miało także poszycie, torby i koszyki. Im grubszy materiał, tym cięższy. Im więcej przydatnych zakamarków, tym waga spacerówki wzrasta. Ale to właśnie te dodatkowe akcesoria bardzo często ułatwiają mamom życie.

Warto wiedzieć: Wózek sportowy jest cięższy niż wózek służący do podróży. Jest stabilniejszy, ma bardziej wytrzymałe koła.

2 Priorytet: mocne, duże koła, które ułatwiają prowadzenie wózka. Dodatkowe akcesoria do przewożenia zakupów – kosze, torba, osłonka od wiatru i deszczu.

Opcje, które mogą się przydać!

Dla rodziców często pomijaną, a jednocześnie bardzo ważną funkcją spacerówki, jest rozkładanie. Podczas spaceru wózek powinien dać się rozkładać automatycznie, najlepiej tak, by dziecko, które zasnęło w spacerówce, nie obudziło się. W ten sposób od pozycji siedzącej szybko można przejść do poziomej – leżącej, w której plecy dziecka poczują się zdecydowanie bardziej komfortowo.

Dobry wózek powinien mieć także podnoszony podnóżek. Dzięki niemu zapobiegniemy drętwieniu nóżek dziecka podczas snu, nie będą one też bezwładnie opadać.

Podczas wyboru spacerówki zwróćmy także uwagę na to, jak sprawnie dany model się składa i rozkłada. Czy obie czynności można wykonać szybko i ile miejsca po złożeniu zajmuje spacerówka. Niektóre z wózków składa się, używając jednego przycisku, a ich rozmiar umożliwia przewiezienie spacerówki w dowolnym bagażniku.

Ciekawą funkcją, dostępną w niektórych modelach, jest również obracane siedzisko. Opcja ta pozwala odwrócić dziecko w naszą stronę za każdym razem, kiedy ma ono potrzebę spoglądania na nas i utrzymania wzrokowego kontaktu.

3 Priorytet: oparcie spacerówki można ułożyć w pozycji poziomej – tak by dziecko wygodnie spało, w naturalnej pozycji. Złożona spacerówka nie powinna zajmować wiele miejsca.

Ważne! Bezpieczeństwo na drodze

To jeden z najważniejszych aspektów, który nie może umknąć uwadze żadnego z rodziców. Wózek powinien być wyposażony w pasy z zapięciem na klips, tak, aby każdą próbę ich odpięcia można było usłyszeć. 5-punktowe pasy bezpieczeństwa mają zapięcie między nóżkami malca.