Jakie materiały na pierwsze ubranka?

Wybierając ubranka dla najmłodszych dzieci, kierujemy się przede wszystkim ich ładnym wyglądem i kolorami w tonacjach niebieskich i różowych. Ale czy młoda, wrażliwa skóra jest gotowa na bezpośredni kontakt z każdym z rodzajów materiałów?

Kiedy kupować pierwsze ubranka dla dzieci?

Tuż przed zbliżającym się terminem porodu ciężarna kobieta ma spakowaną i gotową wyprawkę niemowlęcą, z którą udaje się do szpitala. Zgromadzone są w niej zakupione pod koniec okresu ciąży między innymi pierwsze ubranka: body, kaftaniki, pajacyki, czapeczki, skarpetki, łapki i w zależności od pory roku ciepłe okrycie wierzchnie. Młode matki nie muszą dokładać starań co do zakupu ubranek, ponieważ najczęściej otrzymują je od rodziny i znajomych, którzy odwiedzają ją i noworodka. Wtedy też szafka z ubraniami zapełnia się odzieżą w kolorach niebiesko-szarym i filotetowo-różowym. Jeśli przyszłe na świat dziecko ma rodzeństwo, zwykle po nim pozostały w szafie schowane najmniejsze ciuszki, z których dzieci wyrastają najszybciej.

Ubranka przyjazne skórze dziecka

Ubranka odpowiednio dopasowane do noworodka są większego o rozmiar od jego wzrostu, ponieważ muszą być luźne. Młoda skóra jest szczególnie wrażliwa na otarcia, toteż należy jej zapewnić właściwą przewiewność. Służy temu nie tylko wielkość ubranka, ale również dobranie odpowiedniego dla noworodka materiału wykonania, który umożliwia i ułatwia oddychanie, a także zapewnia zachowanie właściwej temperatury.

Spośród materiałów, których poszukują młodzi rodzice, należy wymienić tu w pierwszej kolejności bawełnę.

Czy bawełna jest zawsze bezpieczna dla skóry dziecka?

Bawełniane ubranka cieszą się największym wzięciem w sklepach z odzieżą dla najmłodszych. Nic dziwnego – materiał ten ma pochodzenie naturalne, jest delikatny, przewiewny, uniemożliwia szybkie wychłodzenie, ale pozwala skórze oddychać. Dzianina bawełniana jednak nie zawsze jest zupełnie bezpieczna dla skóry dziecka. Dlaczego? Wszelkie pestycydy i środki ochrony roślin używane na uprawach bawełny przenikają do niej i trwale pozostają w składzie materiału z niej sporządzonego. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ środki chemiczne zawarte w dzianinie mogą oddziaływać na kształtujący się system immunologiczny noworodka. Aby uchronić dziecko przed kontaktem z groźnymi materiałami, wybierać należy wykonane z bawełny organicznej, na jej plantacjach nie stosuje się szkodliwych substancji.

Które materiały warto wybierać poza bawełną organiczną?

Oprócz dzianiny bawełnianej – która dobrze aby nie miała w sobie zawartości poliestrów utrudniających oddychanie skóry – stosowane są przyjazne dla małych dzieci bawełniane tkaniny, czyli perkal, satyna i kora, z których wykonywane są między innymi pościele do niemowlęcych łóżeczek. Do wykonywania ubranek dla najmłodszych wykorzystywany jest również len – podobnie jak bawełna nie powoduje on podrażnień, nie elektryzuje się i jest wystarczająco przewiewny. Body wykonane z lnu czy flaneli są idealne w czasie raczkowania, kiedy dziecko ciągle jest w ruchu.