Jak ubierać małe dziecko wiosną?

Wiosenna aura w tym roku jest wyjątkowo kapryśna – w godzinach porannych temperatura może być znacznie niższa, by przy sprzyjającej pogodzie w ciągu dnia podnieść się do ponad piętnastu stopni.  Jak ubrane powinno być małe dziecko, by jak najmniej odczuło wahania pogodowe?

Na cebulkę

Zasada jest prosta. Wiosną najlepiej ubierać dziecko na cebulkę, czyli warstwowo. To najlepszy sposób, aby chronić je przed przegrzaniem i zmarznięciem. Warstwa podstawowa, ta najbliższa ciału, powinna przede wszystkim zabezpieczać dziecko przed zimnem. Również środkowa warstwa garderoby powinna chronić przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem i chłodem. Funkcją zewnętrznej warstwy jest zabezpieczenie dziecka przed wilgocią i deszczem.

Na dół…

Na wiosnę najlepiej sprawdzą się ubranka, które są łatwe do założenia i ściągnięcia. Jeśli planujemy wyjście z dzieckiem wczesnym rankiem, załóżmy mu na nóżki leginsy i spodnie – gdy zrobi się cieplej, możemy ściągnąć jedną z warstw. Dobrze jest założyć dwie pary bawełnianych skarpet i w razie konieczności dodatkową parę zdjąć.

…i na górę

Młodsze dzieci ubierzmy w bawełniane body, starsze w ciepłą podkoszulkę z długim rękawem. Podstawowa warstwa powinna być uszyta z materiałów przepuszczających powietrze, najlepiej z naturalnej bawełny.  Na to załóżmy bluzę z polarowym podszyciem, która jest dobrym izolatorem ciepła. Na wierzch sprawdzi się kurtka odpowiednio chroniąca przed chłodem i wilgocią.  Jeśli na dworze panuje aura deszczowa, zamiast kurtki można założyć dziecku płaszcz przeciwdeszczowy. Pamiętajmy jednak, że taki płaszcz nie „oddycha”, dlatego koniecznie kontrolujmy, czy dziecku nie jest zbyt gorąco. Z nadejściem wiosny można zrezygnować z grubych czapek i korzystać z bawełnianych czapeczek wiązanych pod brodą.

Jak sprawdzić, czy dziecko się nie przegrzało

Najłatwiej to zrobić, dotykając jego karku – jeśli jest zbyt ciepły i wilgotny, należy koniecznie zdjąć jedną warstwę ubranka. Leżące i siedzące dzieci nie mogą się pocić! Szczególnie niebezpieczne jest przegrzanie kilkutygodniowego dziecka, ponieważ jego system odpornościowy dopiero zaczyna się kształtować. Na wiosenny spacer warto też wziąć dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia, na wypadek gdyby zrobiło się chłodniej.