Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Ząbkowanie to zjawisko naturalne i nieuniknione w życiu każdego dziecka. Czas wyrzynania się pierwszych ząbków może być dla niego bardzo nieprzyjemny, a nawet bolesny. W jaki sposób możesz pomóc swojemu maleństwu przetrwać dolegliwości bólowe i zmniejszyć dyskomfort?

Kiedy zaczyna się ząbkowanie?

baby with teether in mouth under bathing towel at nursery

Ząbkowanie to długotrwały proces, który obejmuje ukształtowanie się zęba w kości, jego przebicie przez dziąsło, wzrost, a następnie uformowanie korzenia i dziąsła wokół niego. Czas, w którym dziecko zaczyna ząbkować, jest kwestią indywidualną i może być uwarunkowany rodzinnie. W przypadku niektórych dzieci pierwszy ząbek może pojawić się już w czasie narodzin, a w przypadku innych – nawet rok później. Sam okres ząbkowania rozpoczyna się na kilka tygodni przed pojawieniem się wspomnianego pierwszego zęba (przeważnie dolnej jedynki). Czasem pierwsze objawy ząbkowania zauważalne są już w 3, a nawet w 2 miesiącu życia. Po czym poznać, że Twoje dziecko wchodzi w ten okres?

Objawy i dolegliwości występujące podczas ząbkowania

Pierwszymi zauważalnymi oznakami ząbkowania są ślinienie się dziecka i wkładanie przez nie rączek do buzi. Gdy przyjrzysz się jego dziąsłom, zauważysz, że są zaczerwienione i opuchnięte – zwykle dziecko odczuwa w tym czasie swędzenie i ból – staje się marudne i płaczliwe, odmawia też przyjmowania pokarmów (nawet ssania mleka). Ból nie pozwala mu także na spokojny sen, a w dodatku może towarzyszyć mu gorączka (jeśli nie przekracza 38 stopni Celsjusza i trwa maksymalnie 2 dni, nie musisz się nią niepokoić). Objawami ząbkowania mogą być także katar, kaszel i ból gardła, wynikające z osłabienia odporności – taki stan wymaga już kontroli lekarskiej. Możesz zauważyć także zaczerwienienie skóry dookoła ust lub na policzku. Ząbkowanie może mieć więc różnorodny przebieg i być uciążliwe nie tylko dla samego dziecka, ale także dla jego rodziców. Jest jednak kilka sposobów na to, by skutecznie łagodzić związane z nim dolegliwości.

Jak łagodzić objawy ząbkowania

baby little child lying on bed weared diaper with teether

Swędzenie dziąseł u dziecka możesz załagodzić, podając mu specjalny gryzak wypełniony żelem lub wodą – uprzednio najlepiej schłodzić go w lodówce. Niektóre gryzaki posiadają na powierzchni także specjalne wypustki masujące, które przyniosą maluchowi dodatkowe ukojenie – należy jednak z nich zrezygnować, jeśli będą podrażniały dziąsła. Delikatny masaż dziąseł możesz też wykonać samodzielnie, np. palcem, ale służą do tego również specjalne szczoteczki silikonowe. W przypadku nieco starszych dzieci gotowe gryzaki można zastąpić np. schłodzonym zielonym ogórkiem. Produktami, które pozwolą na doraźne i miejscowe uśmierzenie bólu są także maści i żele przeciwbólowe. Z żelu na ząbkowanie warto skorzystać np. tuż przed karmieniem dziecka, by ułatwić mu ssanie lub jedzenie. Jeśli natomiast ból nie pozwala maluchowi zasnąć, dobrze będzie podać mu jeden ze środków przeciwbólowych dla dzieci, np. w postaci syropu lub czopków. Takie leki zawierają w swoim składzie ibuprofen lub paracetamol, które zwalczają ból i wykazują działanie przeciwzapalne, a także pozwalają na zbicie gorączki.