Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Droga Redakcjo!

Piszę do Państwa o pewnym problemie. Nasz Szymon skończy niedługo 1,5 roku i ciągle sika do pieluchy. Chcielibyśmy, aby zaczął załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne do nocnika, jednak trening czystości nie jest łatwy. Kupiliśmy pierwszy nocnik z pozytywką, żeby dźwięk działał na malca zachęcająco. Postawiliśmy w pokoju, żeby się z nim oswoił i nie był dla niego obcy, jednak syn nie chce na nim siadać. Nocnik okazał się za to zabawką – Szymon miło spędza czas przy dźwiękach pozytywki, ale nie korzysta z niego podczas toalety. Jestem bezradna, bo kolejne próby nie skutkują, a  ja czuję coraz większe podenerwowanie. Poradziłam się koleżanki, która wysadzała córkę, jak ta tylko nauczyła się siedzieć i teraz nie ma problemu. Może powinniśmy wysadzać Szymona wcześniej? Razem z mężem prosimy o cenne wskazówki. Będę wdzięczna za porady z Państwa strony.

Pozdrawiam,

Magdalena z Gdyni

 

Pani Magdaleno,

Trening czystości to bardzo ważna kwestia tak w życiu maluszka, jak i jego rodziców. Do tego momentu dziecko musi być dobrze przygotowane. Proszę się nie obwiniać i nie słuchać rad koleżanki, ponieważ zbyt wczesne wysadzanie maluszka na nocnik to błąd. Dziecko w wieku 8 miesięcy powinno nosić pieluszki, ponieważ nie jest w stanie kontrolować wydalania, a mięśnie zwieracza ciągle się rozwijają. Trening czystości warto rozpocząć wtedy, kiedy są ku temu przesłanki – dziecko zaczyna być świadome, że chce mu się siusiu, wykazuje zainteresowanie toaletą lub pokazuje, że ma mokrą pieluchę. Taką umiejętność nabywają zazwyczaj dzieci ok. 2 roku życia – dziewczynki w wieku 18 miesięcy, a chłopcy ok. 22 miesiąca życia. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i jeśli nie widzimy symptomów, o których wspomniałam wyżej, zaczekajmy z nauką wysadzania na nocnik.

Wybrała pani nocnik z pozytywką, a ten, jeśli gra, zaprasza dziecko do zabawy. Niestety, nie jest to dobry wybór, lepiej kupić zwykły nocnik i wytłumaczyć maluszkowi, do czego służy. Bardzo dobrym krokiem jest oswojenie dziecka z przedmiotem – nie będzie się bał na niego siadać. Proszę także nagradzać synka brawami i pochwałą za każdym razem, jeśli trening zakończy się sukcesem. Warto zaczynać go wysadzać, wtedy kiedy widzi pani, że malec na przykład się napina. Błędem jest notoryczne sadzanie dziecka na nocniku, co może być dla niego nużące, tak samo jak powtarzane cały czas pytanie, czy nie chce mu się siusiu. Przy treningu czystości ważna jest cierpliwość. Nie można ponaglać dziecka albo co gorsza denerwować się na niego, że pielucha jest mokra. To dla niego bardzo stresujący moment. Proszę przejść ten etap z nim. Zazwyczaj po 6 tygodniach od rozpoczęcia nauki dziecko nauczy się korzystać z nocnika, choć może to trwać do 3 miesięcy.

Proszę zachować cierpliwość.

Z poważaniem,

Redakcja