Festiwal Literatury dla Dzieci – jak było?

Wydarzenie, które trwało ponad miesiąc i odbywało się w czterech miastach Polski, zrzeszyło wszystkich rodziców, którzy kultywują czytanie książek swoim dzieciom. Na Festiwal Literatury dla Dzieci zostało zaproszonych 50 gości, wśród których spotkać można było sławnych pisarzy i aktorów czy utalentowanych plastyków i twórców animacji. Zobaczmy, jak przebiegały wielkie obchody kultu książki!

Trzecia już edycja festiwalu udowodniła, że ma on wiele  do zaoferowania zarówno osobom, które zajmują się zawodowo tworzeniem literatury dziecięcej, pedagogiką czy ilustracją i teatrem, jak i wszystkim rodzicom i dzieciom. Przyjrzyjmy się, co mogły znaleźć na nim maluchy trzyletnie.

Wstęp pisze Gdańsk

Impreza rozpoczęła się w Gdańsku 10 maja i trwała przez cztery dni. Wielkie otwarcie zgromadziło nadspodziewaną liczbę gości – uroczysty benefis Mistrza Ilustracji – Bohdana Butenki przyciągnął wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku, również najmłodszych. Było co nieco czytania i dużo oglądania. Kolejną atrakcją dla 3-latków i starszych maluchów były warsztaty animacji poklatkowej, które odbyły się 11 maja. Twórcy w przystępny sposób zademonstrowali, jak powstają obrazki tworzące wrażenie ruchu.

Na kolejne wydarzenie, w którym mogły wziąć udział maluchy, nie trzeba było długo czekać. Już 12 maja, w czwartek, rodzice ze swoimi dziećmi w wieku 3+ mieli okazję zobaczyć spektakl Teatru Sytuacje pt. Dziwne zwierzęta. Tutaj znowu sala pękała w szwach, a śmiechom i wzdychaniom nie było końca.

Pod koniec gdańskiej edycji festiwalu organizatorzy zafundowali wszystkim muzyczno-bajkową ucztę. Najpierw baśnie i piosenki (wspaniała muzyka na żywo przy udziale starych, ludowych instrumentów), a potem wspólna zabawa na koncercie muzyki magicznej, który uświetnił wizytą Bajarz.

Children in preschool reading book together with a nursery teacher

Pierwszy akapit czytany przez Warszawę

W naszej stolicy Festiwal Literatury dla Dzieci trwał w tym roku od 19 do 22 maja. Pierwszą okazją, aby zapoznać nasze najmłodsze dzieci z kulturą był spektakl Kto tam? grupy Teatr Uszyty, na którym mogły one zobaczyć przedstawienie lalkowe o zwierzątkach. Od czwartku 19 maja aż do ostatniego dnia warszawskiej edycji można było wybrać się z maluchami na wystawę interaktywną, która pozwalała wejść w magiczny świat Harrego Pottera, zaś 20 maja trzylatki miały okazję wysłuchać historii z książki pt. Basia i wolność.

W sobotę 21 maja rodzicom najmniejszych dzieci zaoferowano aż trzy wydarzenia, w których mogli wziąć czynny udział. Okołoksiążkowe warsztaty, czytania i przygody muzyczne, a także niezwykłe kolorowanie ilustracji znanego artysty Bohdana Butenki przyciągnęły tłumy. Dzieci miały dużo zabawy, a przy okazji miały kontakt z książkami.

16951772 - cute boy and girl reading a book

Ostatniego dnia organizatorzy przygotowali coś ekstra! W Sensorycznym Labiryncie Muzycznym – spektaklu Teatru Małego Widza – mogły wziąć udział maluszki już od 1 roku życia. To nowatorskie przedsięwzięcie zaoferowało nam przestrzeń, w której dzieci mogły eksperymentować i przebywać w świeci muzyki.

Rozwinięcie należy do Wrocławia

We Wrocławiu Festiwal Literatury dla Dzieci trwał od 31 maja do 5 czerwca – w stolicy Dolnego Śląska odbyło się niewiele wydarzeń przeznaczonych dla najmłodszych odbiorców. Skorzystali z tego rodzice i dzieci, które skończyły już 4 lata.

10327384 - tutor reads to children the book in a kindergarten

Z kolei ostatniego dnia, podczas gali rozdania nagród, pojawiło się wiele rodzin również z trzylatkami. Mieliśmy okazję zobaczyć koncert zespołu Jerz Igor i dowiedzieć się, która książka dla dzieci otrzymała miano najlepszej. Wygrała „Sto nóg stonogi Fruzi”.

Podsumowanie napisane przez Kraków

Ostatnim miastem, które celebrowało tegoroczny Festiwal Książki dla Dzieci był Kraków – mogliśmy w nim uczestniczyć prawie tydzień, bo od 6 do 12 czerwca. Miasto królów nie zawiodło w organizacji wydarzeń dla dzieci powyżej 6-7 roku życia, ale w programie znalazło się również kilka wartościowych imprez przeznaczonych dla najmniejszych. Pierwsza taka okazja miała miejsce się już pierwszego dnia – odbyła się wtedy wystawa współczesnej litewskiej ilustracji dla dzieci oraz piknik warsztatowy.

Następnie mogliśmy też zobaczyć Akademię Pana Piórko, czyli spektakl sceny Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, który zaprezentował maluchom bajki przy muzycznym akompaniamencie. W kolejnym dniu mieliśmy okazję wybrania się z naszymi dziećmi na wspaniałą wystawę Poczytaj mi mamo, która zabrała zarówno dorosłych, jak i najmłodszych na cudowną podróż z książkowymi przygodami.

Adorable little boy, sitting in a book store, looking at books

Zwieńczeniem festiwalu było Grande Finale, które oferowało nam to, co w Gdańsku – przepiękny koncert muzyki magicznej i wizytę Bajarza, zespołu Daorientacje i Kasi de Latour.