Fenomen fińskich pudełek dla dzieci

Pudełka, w których najmłodsi Finowie otrzymują od swojego państwa wyprawkę, służą zarazem jako pierwsze łóżeczka. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Kiedyś było nią tylko bezpieczeństwo. Po narodzinach brytyjskiego potomka tronu tych powodów jest więcej.

Fińskie becikowe

Każda rodzina w Finlandii oczekująca na narodziny dziecka dostaje niemowlęcą wyprawkę zapakowaną w piękne, tekturowe pudełko. Zwyczaj ten sięga lat 30 ubiegłego wieku – początkowo becikowe otrzymywały uboższe rodziny, dziś mogą korzystać z niego wszyscy rodzice. Karton oprócz ubranek (co roku w innym kolorze), środków pielęgnacyjnych, akcesoriów do kąpieli itd., wyposażony jest również w materacyk. Może więc służyć dzieciom jako ich pierwsze łóżeczko.

Bezpieczne cztery ściany

Co ciekawe, odkąd w Finlandii upowszechnił się zwyczaj spania niemowląt w pudełkach, znacznie obniżył się tam pierwotnie wysoki współczynnik śmiertelności niemowląt w wyniku nagłej śmierci łóżeczkowej. Pudełko z materacem tworzy dla dziecka bezpieczną i wygodną przestrzeń do snu. Niemowlę jest mniej narażone na przegrzanie, przygniecenie czy uduszenie, które mogą być przyczynami zespołu nagłego zgonu noworodka (SIDS). Co więcej, aby otrzymać karton, fińska mama musi zgłosić się do lekarza i przejść zalecane kobietom ciężarnym badania. Dzięki takiej profilaktyce Finlandia cieszy się dziś jednym z najniższych współczynników umieralności dzieci na świecie.

Prezent dla księcia

Nordyckie wyprawki zyskały popularność również poza granicami Finlandii. Pudełka zachwyciły świat, kiedy brytyjski książę Jerzy, syn Kate Middleton i księcia Williama, otrzymał w prezencie od rządu fińskiego jedno z nich. Od tego momentu wyprawka stała się hitem wśród rodziców. Rynek powoli zaczyna się zapełniać kolorowymi baby boxes. Atrakcyjnie wyposażone kartony można kupić dziś w internecie, oferują je m.in. firmy z Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA i… Polski.

Pudełka pro publico bono

Z rozwiązania tego korzystają też organizacje pozarządowe z ubogich regionów południowej Afryki, których celem jest zmniejszanie śmiertelności kobiet podczas porodów – aby dostać wyprawkę, ciężarna musi zgłosić się do lekarza i szkoły rodzenia. Afrykańskie pudełka są wykonane z plastiku – mogą służyć też jako wanienka, co ułatwia matkom dbanie o higienę dziecka. W ubogich regionach Indii ciężarne otrzymują pudełko ze środkami higienicznymi i moskitierę dla niemowlęcia jako ochronę przed malarią.

Zachód podpatruje pomysł

Również zamożne kraje wykorzystują “pudełkowe becikowe”. W jednym z londyńskich szpitali położniczych kartony są rozdawane w celach edukacyjnych. Mają przekonać mamy do tego, aby ich maleństwa spały w osobnym łóżeczku – w tym samym pokoju co rodzice, ale nie w ich łóżku. W samej Finlandii podkreśla się cel społeczny baby box, które daje małym Finom jednakowe szanse na start niezależnie od dochodów ich rodziców.