Do czego wykorzystać biały szum?

Czasami można zauważyć, że dziecko uspokaja się a nawet zasypia podczas odkurzania lub suszenia włosów. Przyczyną takiego zachowania jest tzw. biały szum, czyli jednostajny powtarzający się dźwięk. Czy można korzystać z białego szumu do codziennego usypiania malucha?

Dlaczego biały szum?

Dziecko w łonie matki otoczone jest różnymi dźwiękami, często o głośności podobnej do włączonego odkurzacza. Dlatego zasypianie w ciszy jest dla niego czymś nienaturalnym, szczególnie zaraz po urodzeniu. Biały szum pozwala zatem nie tylko spokojnie zasnąć dziecku, ale również zapewnia mu spokojny odpoczynek – mózg noworodka jest skupiony na dźwięku skutecznie wytłumiającym inne odgłosy, które w przeciwnym przypadku mogłyby obudzić i przestraszyć dziecko. Działanie białego szumu zostało przetestowane przez pracowników Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte’s Hospital w Londynie. Podzielili oni noworodki na dwie grupy – jedna zasypiała przy białym szumie, druga zaś w ciszy. Po 5 minutach badania w grupie dzieci zasypiających przy uruchomionym dźwięku spało aż 80% maluchów, w drugiej zaś zaledwie 25%.

Skąd wziąć biały szum?

Biały szum to odgłosy urządzeń codziennego użytku – dźwięk suszarki lub odkurzacza doskonale pełni te rolę. Jednak ciągłe włączanie tych sprzętów może być uciążliwe oraz kosztowne, dlatego warto skorzystać z innych metod. Na rynku dostępne są specjalne szumiące maskotki, ale można też samodzielnie wygenerować biały szum. Wystarczy włożyć do kieszeni magnetofonu pustą kasetę, założyć filtr oczyszczający do akwarium lub włączyć nagranie białego szumu ze strony internetowej.